MCC Athletics State Champions

Click on a thumbnail below to see the entire picture.


1971 Boys Cross Country

1971 Boys Cross Country

1974 Football

1974 Football

1975 Boys Golf

1975 Boys Golf

1975 Girls Track

1975 Girls Track

1977 Girls Track

1977 Girls Track

1978 Girls Track

1978 Girls Track

1980 Football

1980 Football

1982 Football

1982 Football

1990 Boys Golf

1990 Boys Golf

1990 Football

1990 Football

1991 Football

1991 Football

1995 Football

1995 Football

2000 Football

2000 Football

2002 Boys Tennis

2002 Boys Tennis

2006 Football

2006 Football

2008 Football

2008 Football

2013 Football

2013 Football

2014 Football

2014 Football

2015 Baseball

2015 Baseball

2015 Football

2015 Football

2016 Football

2016 Football

1978 Boys Golf- Picture Unavailable


Hall of Fame Inductees

YEARNAMEPOSITION/ SPORT
1953Mike CorganAD & Coach
1955Bob MilanowskiGuard
1957Jerry FitzpatrickLong Jump
1958Ed KuleszaDefensive End
1958Paul ComesBkb Forward
1959Ed KuleszaDefensive End
1959Roland Jones
Halfback
1959Tom Kresnak
Tackle
1961Bill Wollski
Halfback
1961Paul Pamer
Guard
1964Rich Doran
Tackle
1965Ron Bohland
Golf
1969Joe Connell
Shotput
1970Jim Spilka
Fullback
1970Jim Stevenson
Polevault
1970Duane Langlois
108 lbs
1971Robert Dye
Bkb Guard
1971Joe Schmitt
Track 880 & CC
1971Dennis Stefanich
Cross Country
1972Mike Ribecky
Tackle
1972Bob Blais
Center
1972Dennis Stefanich
Cross Country
1973Mike Ribecky
Tackle
1973Tim Hill
Tackle
1974Lou Kollar
Tackle
1974Steve Partenio
Golf
1975Frank Lewandoski
Linebacker
1975Matt Stevens
Shortstop
1976Glen Jenkin
Linebacker
1976Ted Tejchma
168 lbs
1977Terri Johnson
High Jump
1977Frank Thompson
Center
1978Marcus Toney
Halfback
1978Sue Bordeaux
100 & 200 yd Dash
1979Jon Vanderlaan
145 lbs
1980Dan Korson
Linebacker
1980
Greg Bricker
Tackle
1981Mike Reinhold
Linebacker
1981D'Angelo Foster
Halfback
1981Roy Farrell
Guard
1981Rick Murray
Pitcher
1982Bob Morse
Defensive Back
1982Mike Milanowski
Guard
1982Randy Estepp
Tackle
1982Val Langley
Cross Country
1983Jim Bricker
Linebacker
1983Joe Sklenar
Defensive End
1983Chris Bringedahl
Cross Country
1984Todd Winters
Kicker
1984Nancy Chan
1st Singles
1984Ron Wisniewski
132 lbs
1986Steve Belmonte
Defensive Back
1986Jeff Dowd
Guard
1986Tom Walunas
Linebacker
1986Renee Wisniewski
Gymnastics
1987Mark White
Linebacker
1987Matt Kenny
Tackle
1987Shane Fairfield
Defensive End
1987Theretius Knight
Bkb Guard
1988Caroline Chan
1st Singles
1988Kelly Ley
200 Meter
1989Kolin Convertini
Defensive Back
1989Rob Vanderleest
Defensive Tackle
1989Steve Kilpatrick
1st Singles
1989Kolin Convertini
Wrestling
1989Caroline Chan
1st Singles
1990Rob Vanderleest
Defensive Tackle
1990Sharlonda Evans
Girls Bkb Center
1990Kolin Convertini
Polevault
1990Caroline Chan
1st Singles
1991Mark Bolach
Defensive Tackle
1991Pat Jackson
Defensive Tackle
1991Kristen Scharmer
Swimming
1991Pete Duff
Golf
1991Sharlonda Evans
Girls Bkb Center
1992Keith Baravik
Center
1992Charise Dickerson
100 & 200m Dash
1992Chad Addicott
Infield
1993Scott Fodrocy
Linebacker
1993Kristen Scharmer
Swimming
1993Shannon Mulally
1st Singles
1993Charise Dickerson
100 & 200m Dash
1993Keith Baravik
189 lbs
1994Justin Ego
Defensive Back
1994Andy Kozubol
Baseball Outfield
1994Michelle Harris
800m Run
1994Monique Burt
200 & 300m Low Hurdles
1994Shannon Mulally
1st Singles
1995Ben Homik
Lineman
1995Eric Mason
Lineman
1995Matt Bolles
Lineman
1995Sven Vetter
1st Singles
1995Shannon Mulally
1st Singles
1996Matt Grimm
Lineman
1996Matt Bolles
Heavyweight
1996Shaun Martin
145 lbs
1996Agatha Fusik
1st Singles
1996Kendra Martin
Girls Bkb Forward
1996Kendra Martin
Long Jump
1997
Kendra Martin
Girls Bkb Forward
1997Ryan Mouw
Golf
1998Brian Grycki
Lineman
1998Mark Schmitt
Linebacker
1998Andy LeClaire
Golf
1998Kate Groh
1st Singles
1998Cori Jewett
Girls Bkb Guard
1998Mark Schmitt
171 lbs
1999Kate Groh
1st Singles
1999Cori Jewett
Girls Bkb Guard
1999Andy LeClaire
Golf
2000Justin Leifer
Lineman
2000Dan Fodrocy
Linebacker
2000Andy LeClaire
Golf
2000Tony Ferguson
Wrestling
2000Emily Gross
Girls Bkb Guard
2000Kristen Sesselmann
1st Doubles
2000Justine Mussleman
1st Doubles
2000Kate Groh
1st Singles
2000Paul Scholten
1st Singles
2001Eric Mergener
Defensive Back
2001Zach Flora
Running Back
2001Joe Perri
Lineman
2001Jim Casselman
Lineman
2001Tony Ferguson
Wrestling
2001Jaylen Mussleman
1st Singles
2001Emily Gross
Girls Soccer Forward
2001Jim Fusik
3rd Singles
2002Eddie McAllister
Defensive Back
2002Joe Perri
Lineman
2002Bill Casselman
Defensive Back
2002Tony Ferguson
Wrestling
2002Jaylen Mussleman
1st Singles
2002Paul Scholten
1st Singles
2002Jim Fusik
2nd Singles
2002Chad Gerencer
3rd Singles
2002Brian Charron
1st Doubles
2002Corey Lambert
1st Doubles
2002Kyle Charron
4th Singles
2003Eddie McAllister
Running Back
2003Paul Scholten
1st Singles
2003Chad Gerencer
2nd Singles
2003Brian Charron
1st Doubles
2003Corey Lambert
1st Doubles
2004Joe King
Linebacker
2004Nick Beach
Baseball Pitcher
2004Chad Gerencer
1st Singles
2005Blair Smallbone
Linebacker
2005Lisa Ribecky
Softball Pitcher
2005Ashley Snider
Softball 3rd Base
2005Kyle Charron
1st Singles
2005Scott Schuitema
Golf
2006Blair Smallbone
Linebacker
2006Mychal Galla
Punter
2006Erik Scholten
Lineman
2006Ruvell Martin
Wide Receiver
2006Matt Callow
Baseball 1st Base
2006Scott Schuitema
Golf
2006Zach Weinberg
Soccer
2007Adam Shireman
Running Back
2007Zach Weinberg
Soccer
2008Jordan VanDyke
Track 300m Hurdles
2008Tyler Kleaveland
Soccer Mid Fielder
2008TJ Prince
Soccer Goal Keeper
2008Adrian Baker
Lineman
2008Tim Hornak
Lineman
2008Brian Johnson
Linebacker
2008Eric Sesselmann
Defensive Back
2009Jordan VanDyke
300m Hurdles
2009Olivia Allore
Girls Bkb Guard
2009Jared Johnson
200m Dash
2009Steve Mitchell
100m Dash
2009Rodney Anderson
Jared Johnson
Major Metcalf
Steve Mitchell
400m Relay Team
2009D'Ante Foster
Jared Johnson
Major Metcalf
Steve Mitchell
800m Relay Team
2009D'Ante Foster
Jared Johnson
Steve Mitchell
Eric Sesselmann
1600m Relay Team
2009Devon Campbell
Soccer Goal Keeper
2009Tyler Kleaveland
Soccer Mid Fielder
2009Major Metcalf
Defensive Back
2010Major Metcalf
Jamicah Cooper
Tyler Depung
Damon Armstrong
800m Relay Team
2010Cari Campbell
Shotput
2010Major Metcalf
Jamicah Cooper
Tyler Depung
Damon Armstrong
400m Relay Team
2010Damon Armstrong
100m Dash
2010Damon Armstrong
Running Back
2010Major Metcalf
Long Jump
2010Alissa Jones
Irena Schmidt-Narischkin
200 Free Relay Team
2010Irena Schmidt-Narischkin
100m Butterfly
2011Damon Armstrong
Tyler Depung
Michael Heyblom
Zach Campbell
800m Relay Team
2011Damon Armstrong
Tyler Depung
Michael Heyblom
Zach Campbell
400m Relay Team
2011Chris Campbell
Shotput
2011Brant McCollum
Zach Campbell
Dale Rezny
Michael Heyblom
1600m Relay Team
2011Alex Medenbock
110m Hurdles
2011Jason Ribecky
Tight End
2011Jacob Budde
Safety
2011Jesse Anderson
Running Back
2011Kendall Wickstrom
100m Hurdles
2011Brant McCollum
800m Run
2012Jason Ribecky
Bkb Center/Forward
2012Alissa Jones
Discus
2012Zach Campbell
200m Run
2013Cari Campbell
Defensive End
2013Katherine Salisz
Girls Bkb Guard
2014Momo Neal
Girls Bkb Guard
2014Adam Callow
Soccer Mid Fielder
2014Alex Lewandoski
Defensive Back
2014
Collin Powers
Golf
2015Tommy Scott
200m Run
2015Tommy Scott
Running Back
2015
Walker Christoffersen
Defensive Back
2015Jaeden MacPherson
Lineman
2015Michael Caughey
Lineman
2015Lamar Jordan
Linebacker
2015Griffin Seymour
Kicker
2015Anthony Woodard
Baseball Shortstop
2015Nicholas Holt
Baseball Pitcher / 1B
2015Zachary Winzer
Baseball Centerfield
2015Collin Powers
Golf
2016Jacob Holt
Lineman
2016Nathaniel Jones
Linebacker
2016
Adam Benoit
Defensive Lineman
2016
Trenten Bordeaux
Punter
2016
Walker Christoffersen
Running Back
2016
Andrew Schulte
Linebacker
2016Christian Martinez
Walker Christoffersen
Logan Helton
Ben Treutler
4x200 relay
2016
Walker Christoffersen
Logan Helton
Ben Treutler
Andrew Schulte
4x100 relay
2016
Cole Charlesworth
Baseball Outfield
2016
Brock Johnson
Heavyweight
2016
Connor O'Neill
Soccer Goal Keeper
2016
Nate Sullivan
Hockey Defenseman
2016
Collin Powers
Golf
2017
Bobby Ahern
Baseball 1st Base
2017
Cole Charlesworth
Baseball Outfield
2017
An Pham
Baseball Infielder
2017
Ben Treutler
Dawson Fisher-Steigman
Cameron Martinez
Tommy Watts
4x100 relay
2017
Ben Treutler
Dawson Fisher-Steigman
Cameron Martinez
Tommy Watts
4x200 relay
2017
Ben Treutler
Dawson Fisher-Steigman
Cameron Martinez
Jacob Martinez
4x400 relay
2017
Collin Powers
Golf
2017
Brock Johnson
Heavyweight



 

            YouTube